
Paruošiamieji darbai
Plytelių klijavimas vonioje, virtuvėje, kitoje patalpoje ar lauke prasideda nuo planavimo ir paruošiamųjų darbų. Taigi visų pirma, turėtumėte atlikti šiokius tokius namų darbus.
Elektros ir vandens tiekimas. Pageidautina, kad objekte būtų elektra ir vanduo, kurio plytelių klojėjams reikia gana nemažai. Taip pat reiktų pasirūpinti ir šildytuvu arba drėgmės surinkimo prietaisu, kuris bus reikalingas pabaigus klojimo darbus, kad greičiau patalpoje stingtų klijai ir galima būtų pereiti prie kitų numatytų darbų. Beje, drėgmės surinkiklius galima išsinuomoti.
Grindų ir sienų išlyginimas. Labai svarbu, kad grindys ir sienos būtų išlygintos. Dėl to reiktų kviesti į pagalbą tinkuotojus sienoms arba betonuotojus grindims. Galima daryti šiuos darbus ir patiems, tačiau ir čia reikia patirties bei atitinkamų prietaisų bei įrankių. Kai grindys ir sienos nelygios, plytelių klijavimas gali būti ne itin kokybiškas, ypač, jei tai daroma skirtinguose kambariuose. Pavyzdžiui, gali tekti daryti slenkstį vonios kambaryje, nors buvo numatytas paprastas perėjimas prie laminato ar parketo.
Grindų ir sienų nuvalymas. Jei tik nudaužėte senas plyteles, ant jų likučių naujų plytelių klijuoti negalima. Būtina itin švariai nuvalyti prieš tai buvusių apdailos elementų likučius. Tas pats pasakytina ir apie dažus, tapetus, kitokius nelygumus, kurie yra ant grindų ir sienų. Visgi plytelių klijavimas ant senų plytelių taip pat galimas: senos, bet gerai besilaikančios plytelės nuriebalinamos, nugruntuojamos ir ant viršaus klijuojamos naujosios elastiniais klijais.
Šildomų elektrinių grindų paruošimas. Jei vonios kambaryje norite sumontuoti elektra šildomas grindis, paruoškite tam vietą ir atlikite nedidelius kirtimo darbus. Kad temperatūros jutiklis netrukdytų kloti plytelių, rekomenduojama iškalti nedidelį griovelį grindyse ir nutiesti daviklį. Jį priklijuoti galima tiesiog lipnia juosta. Tokiu būdu plytelių klijuotojams nereikės sukti galvos, kaip pakelti visas grindis 5 mm, kad jos visos būtų lygios. Taip pat svarbu įleisti ir kitus laidus į sieną, kad toje vietoje nebūtų jokių iškilimų ir trukdžių.
Kanalizacijos sistemų išvedimas.
Prieš klojant plyteles dar yra pakankamai laiko tinkamai suplanuoti visas kanalizacijos sistemas ir išvedžioti vandens tiekimo bei nutekamuosius vamzdžius. Juos galite išvesti 5-8 cm virš grindų, kad jie netrukdytų plytelių dėjimui. Kartais paliekami trumpesni įvadai, tada kyla problemų santechnikams su nuotekų pajungimu, nes įvadų kraštai būna beveik lygūs su plytelėmis.
Kodėl tų darbų negali atlikti patys plytelių klojėjai? Gali, tačiau tai nėra jų kasdieninis darbas, todėl kartais gali tekti kviesti kolegas apdailininkus ar net santechnikus į pagalbą. Tai neabejotinai padidins visų darbų kainą.
Plyteles klijuoti pačiam, ar samdyti meistrą?
Amžinas klausimas: klijuoti plyteles pačiam ar kreiptis į meistrą? atsakykite sau į tris klausimus: 1. kada reikia dėti hidroizoliaciją - prieš ar po gruntavimo? 2. Kas yra deformacinė siūlė? 3. Kuo skiriasi klinkeris nuo akmens masės? Tikras meistras nusišypsos sulaukęs tokių klausimų, nes tai jam elementarūs dalykai, o mėgėjas puls informacijos ieškoti internete arba pradės fantazuoti bandydamas atsakyti kuo tiksliau.
Kodėl verta samdyti meistrą?
-
Ilgametis kasdieninis darbas su įvairiomis plytelėmis, medžiagomis ir projektais meistrus išmoko dirbti efektyviai. Tai reiškia, kad jie kvadratinį metrą išklijuoja per 3 minutes, o jūs tai darysite apie 15-20 minučių.
-
Sumažėja klaidų tikimybė. Nepatyręs meistras mokysis iš savo klaidų. Jam gali tekti nulupti kelias beveik pridžiūvusias plyteles. Patyrusiems meistrams tokie atvejai itin reti, nes jie viską iš karto moka padaryti gerai.
-
Profesionalūs plytelių klijuotojai turi visus reikalingus įrankius – lazerinius gulsčiukus, plytelių pjovimo aparatus ir stakles. Jei patys nuspręsite išsiklijuoti namus, šiuos įrankius teks nuomotis arba įsigyti pačiam, o tai gali pasirodyti per brangi investicija.
-
Geriausia mokykla – praktika, o ne „Youtube“. Profesionalūs meistrai praktikos turi labai daug, nes su klijavimu dirba beveik kiekvieną dieną. „Youtube“ video klipų galima peržiūrėti kad ir šimtus – plytelės nebūtinai bus lygiai sudėtos ir vienodais tarpeliais. Meistrus samdyti šiam darbui yra kur kas efektyviau nei to imtis pačiam.
Kaip klijuoti plyteles?
Plytelių klijavimo būdų yra keletas, o internete galite rasti puikių instrukcijų, kaip tai atlikti teisingai, todėl mes nebeišradinėsime dviračio. Pateikiame instrukcijas, kurios, mūsų nuomone, yra kokybiškiausios.
Plytelių klijavimo pradžiamokslis su instrukcija raštu bei nuotraukomis parduotuvės „Iris“ puslapyje.
Youtube video instrukcijos, kaip klijuoti plyteles. Jas sukūrė „Dvarčionių keramika“:
1 dalis - Klijavimo metodai
2 dalis - Klijavimo pradžia (matavimai)
3 dalis - Klijavimo pradžia (pasiruošimas)
4 dalis - Pirma plytelė
5 dalis - Kitos plytelių eilės
6 dalis - Grindų plytelių klijavimas
7 dalis - Plytelių pjaustymas
8 dalis - Siūlių glaistymas
9 dalis - Silikono naudojimas
Plytelių išlyginimo sistema
Plytelių išlyginimo sistema yra skirta idealiai sudėti grindų ir sienų plyteles. Meistrai, kurie nenaudoja plytelių išlyginimo sistemos gali palikti broko – vienas plytelės kraštas gali būti iškilęs aukščiau už kitos plytelės kraštus. Radus tokį broką, galima reikalauti jį ištaisyti.
Pati plytelių klijavimo sistema veikia gana paprastai. Klijuojant plytelę jos kampuose yra įdedami specialūs plastikiniai laikikliai. Kai užklijuojama kita plytelė aukščiau, per skylutes plastikiniame laikiklyje yra perkišami trikampiai kaištukai ir gerai užspaudžiami. Jie tolygiai spaudžia abiejų plytelių kraštines, todėl plytelės būna lygios.
Išlyginimo sistema yra ne tas pats, kas „kryželiai“, nes jie nustato tik tarpus tarp plytelių, o aukščio nereguliuoja. Išlyginimo sistemų yra įvairių, tačiau jos veikia panašiu principu. Tokia išlyginimo sistema gali būti naudojama ne tik plytelėms ant grindų, bet ir ant sienų lyginimui.
Net ir patyrę meistrai naudoja tokias sistemas, nes tik taip galima užtikrinti, kad grindys ir sienos bus išklijuotos plytelėmis laikantis aukščiausių kokybės standartų.
Kaip tai atrodo, galite pamatyti šiame Youtube video Greito plytelių išlyginimo sistema.
Kaip tikrinti plytelių klijavimo kokybę?
Plytelių klijavimo proceso užsakovai dažniausiai nemato, todėl sudėtinga pasakyti po kurio laiko, kokios technologijos ir medžiagos buvo naudojamos. Yra keletas būdų, kaip patikrinti darbų kokybę:
- Pabelskite ir klausykite. Jei garsas duslus, viskas gerai, jei po truputį skardėja, reiškia viduje yra ertmė. Ertmių klijuojant plyteles neturėtų likti, ypač voniose, kur bet kuris oro „burbulas“ gali tapti grybelio veisykla.
- Atkreipkite dėmesį į užpildo perteklių arba trūkumą. Užpildas tarp jūsų plytelių turi būti užtepamas tolygiai. Jame negali būti skylių ar iškilimų. Iškilimai gali sukelti fizinį skausmą jį palietus. Duobelėse mėgsta kauptis drėgmė ir grybelis.
- Silikono sluoksnis. Profesionalūs meistrai hermetiką tepa ir formuoja jo juostas specialiu plastikiniu peiliuku. Ne šlapiu pirštu. Jei silikonas per plonas, jis gali tam tikrose vietose suplyšti ir pradėti leisti vandenį. Storos silikoninės juostos atrodo keistai, ypač, jei jos gana smarkiai kontrastuoja su plytelių spalva. Atkreipkite dėmesį į visas vietas, kur iš sienos išeina vamzdžiai.
- Kampinių siūlių suleidimas. Norint suleisti į išorinį kampą dvi plyteles, jų kraštai turi būti šlifuojami 45 laipsnių kampu, o į sujungimo vietą dedamos specialios sutvirtinimo ir užpildymo priemonės – virvutės. Jei tose vietose yra tuštuma, reikia ją pašalinti, nes ertmėse gali pradėti veistis grybelis.
- Vizualus nelygumų tikrinimas. Tiesiog paimkite ilgą gulsčiuką ir padėkite ant grindų ar sienos. Tada iš karto pamatysite ar tarpai tarp plytelių siūlių ir gulsčiuko plokštumos yra nedideli ir vienodi. Lazeriukas padės suprasti, ar plytelių eilė nėra kreiva. Nelygumus padeda pamatyti ir ant žemės paguldyta didelė lempa. Reikia tik pasižiūrėti apšvietimo kryptimi.
Lauko plytelių klojimas
Plytelių klojimas lauke reikalauja išskirtinių žinių ir patirties, todėl ne visi vidaus apdailos meistrai gali kokybiškai klijuoti lauko plyteles.
Pirmiausia reiktų įvertinti, kur ir kaip plytelėmis išklota teritorija vaikščios žmonės. Vienokie sprendimai taikomi lauko takeliams, kitokie – terasoms, balkonams.
Esminis plytelių klijavimo lauke momentas – hidroizoliacinė sistema. Po plytelėmis vanduo negali kauptis ne tik dėl pavojaus kauptis grybeliui, bet ir dėl fizinės deformacijos ar net sunaikinimo. Tai ypač svarbu pavasarį, kai pradeda tirpti sniegas ir ledas. Ledas plečiasi ir taip gadina dangas, kuriose yra oro burbuliukų. Taip plytelės terasoje ar balkone gali būti suskaldytos nuo ledo, nors jokio fizinio kontakto ir nebuvo.
Klijuojant plyteles lauke yra dedami du hidroizoliaciniai sluoksniai. Jei terasa apšiltinama, naudojami ir specialūs siūlai, užpildantys siūles tarp izoliacinių medžiagų. Dažnais atvejais montuojama ir deformacinė siūlė – kad būtų užtikrinamas sklandus horizontalus ir vertikalus plytelių judėjimas (kai terasos plotas yra didesnis, nei 3x3 m). Dažniausiai naudojami elastiniai klijai.
Labai svarbu tinkamai sumontuoti ir drenažines sistemas, nes plytelės paprastai klijuojamos ant jų viršaus. Tai ypač aktualu balkonams, aplink kuriuos turi būti padarytas vandens nutekėjimo griovelis.
Akmens masės ir klinkerio plytelių klijavimas yra atliekamas vienodai, tačiau jų apdirbimas gali skirtis. Dėl šios priežasties reiktų kreiptis į patyrusius meistrus, kurie kokybiškai kloja lauko plyteles.