Siekiant turėti idealiai lygias namų vidaus sienas ir lubas, praverčia glaistas. Juo ne tik išlyginami paviršiai, tačiau ir pašalinami įtrūkimai bei kiti defektai, o gipso siūlių glaistymas suteikia progą profesionaliai paslėpti gipskartonio lakštų sandūrų vietas. Glaistymo darbai atliekami įrengiant naują būstą, o taip pat be šių darbų sunkiai įsivaizduojamas ir remontas, namų atnaujinimas.
Paviršiaus paruošimas glaistymui
Trūkusios, turinčios įdubimų ar kitokių deformacijų sienos glaistymas yra puikus sprendimas norint tuos defektus pašalinti ir pagrindui suteikti lygumo, paruošti jį tolesniems apdailos darbams, sienų dažymui, tapetavimui, plytelių klijavimui ar dekoravimui. Tačiau šiokių tokių „namų darbų“ reikalauja ir glaistymo procesas, mat reikalingas sienų paruošimas glaistymui. Kaip tai padaryti ir kas yra svarbu?
Siekiant gero medžiagos sukibimo su pagrindu labai svarbu užtikrinti, jog pastarasis bus švarus, todėl paviršiaus paruošimas pradedamas nuo kruopštaus valymo. Darbų eigą ir reikalingas priemones lemia tai, ar būstas naujai statomas, ar atliekamas remontas ir kokios lubos, sienos yra dabar:
- Jei glaistyti reikės anksčiau dažytas sienas ar lubas, gali tekti pašalinti senus dažus. Svarbu įvertinti, kokie dažai buvo naudoti. Jei vandens pagrindo, jie nėra atšokę, apsilupę ir puikiai laikosi, tuomet jų pašalinti nėra būtina. Užteks sieną ar lubas tik kruopščiai nuvalyti, kad neliktų nešvarumų.
- Jei glaistysite pagrindą, kuris buvo dažytas aliejaus pagrindo dažais, tuomet jų sluoksnį pašalinti reikės.
- O galbūt sienos ar lubos buvo dažytos kreidiniais dažais? Mažiau matomoje vietoje pakrapštykite juos ir pažiūrėkite ar trupa, atšoka nuo pagrindo. Jei laikosi tvirtai, užteks irgi tik gerai nuvalyti dulkes nuo paviršiaus.
- Jei siena buvo tapetuota, nuplėškite senus tapetus, pašalinkite visus jų likučius, nuplaukite sieną, kad neliktų nešvarumų.
- Apžiūrėkite sieną bei lubas, ar nematyti pelėsio. Jei yra bent minimalios užuomazgos, neskubėkite – pasirūpinkite pirmiausia šios problemos sprendimu ir tik tada imkitės tolesnių apdailos darbų.
- Nuvalius sieną rekomenduojama ją nugruntuoti, norint suvienodinti paviršiaus įgeriamumą.
Kokį glaistą rinktis?
Pirmiausia nuspręskite, rinksitės sausą glaistą ar jau paruoštą. Pastarasis variantas, žinoma, bus patogiausias, tačiau bendra glaistymo kaina taps aukštesnė. Sausą glaistą reikės paruošti patiems, tai užims šiek tiek laiko, tačiau toks glaistas kainuoja pigiau.
Konkretaus glaisto pasirinkimas priklauso nuo to, koks paviršius bus glaistomas ir kokie patalpos ypatumai, pavyzdžiui, didelė drėgmė patalpoje.
- Lateksiniai glaistai bus itin geras pasirinkimas patalpoms, kuriose daugiau drėgmės: rūsiui, voniai ir pan. Tinka kieti paviršiai: tinkas, betonas.
- Polimeriniai glaistai itin elastingi, labai lengvai šlifuojami, glotnūs ir lengvai dengiami. Tokį galite naudoti tinkuotoms sienoms, gipskartonio plokštėms, sienoms, jau dažytoms vandens pagrindo dažais. Tinka sausoms patalpoms.
- Gipsiniai glaistai sparčiai kietėja, galimas storesnis tokio glaisto sluoksnis.
- Jei reikalingas glaistas gipso kartono siūlėms, prioritetą teikite specialiems polimeriniams ar gipsiniams, pasižymintiems itin aukštu plastiškumu. O jei glaistysite ne tik siūles ir varžtų vietas, tačiau ir visą plokštumą, jai galite rinktis ir paprastus polimerinius glaistus – šiek tiek sutaupysite.
Kaip glaistyti sienas?
Nedideli paviršiaus defektai, pavyzdžiui, įtrūkimai, įbrėžimai, išmuštos mažos duobutės, šioks toks sienos kreivumas lyginami naudojant glaistą.
Tinkuotų sienų glaistymas pradedamas įvertinant sienų būklę, defektus, lygumą. Verta prieš glaistymą nugruntuoti. Glaisto sluoksnių skaičius priklauso nuo sienos būklės – paprastai norimam lygumui pasiekti užtenka 2–3 sluoksnių, o kartais reikia ir ketvirto. Kiekvienas prieš tepant naują turi gerai išdžiūti. Išgavus norimą lygumą ir glaistui išdžiūvus sienos nušlifuojamos ir gruntuojamos.
Šiuolaikiniuose būstuose vidinės pertvaros, o taip pat ir išorinės sienos labai dažnai įrengiamos iš gipso kartono plokščių. O gipso kartono glaistymas labai paprastas – daugiausia dėmesio reikia skirti tik siūlėms ir vietoms, kuriose įsukti varžtai. Sandūroms naudojamas armuojantis tinklelis, juostelė ar kitos specialios priemonės bei glaistas. Gipso sienų glaistymas paprastai apsiriboja dviem glaisto sluoksniais: stambiagrūdžio ir smulkiagrūdžio.
Sienų glaistymo technologija nesudėtinga. Glaistoma viena kryptimi vertikaliai, mentele braukiama du kartus: pirmą kartą glaistyklę laikykite pasvirusią ~25° laipsnių kampu, kad išteptumėte glaistu paviršių, antrą kartą braukdami glaistyklę laikykite statmeną, kad nuimtumėte glaisto perteklių. Tada tą patį atlikite horizontaliai. Sienų kampų glaistymas ir sutvirtinimas paprastai atliekamas naudojant juostelę.
Didelėms darbų apimtis pasiteisina mechanizuotas glaistymas purškiant. O sienų glaistymas voleliu taip pat gali padėti sutaupyti laiko – šiuo atveju glaistas praskiedžiamas, tuomet su voleliu glaistas ištepamas nuo sienos viršaus ligi apačios ir galiausiai plačia mentele išlyginamas.
Atminkite, kad sienų glaistymas ir šlifavimas bus du neatskiriami darbai, jei siekiate išgauti itin lygų paviršių.

Kaip glaistyti lubas?
Sienų glaistymo technika pritaikoma ir kalbant apie lubas, mat sienų ir lubų glaistymas beveik niekuo nesiskiria. Būtinas kruopštus paviršiaus paruošimas, glaistas irgi pasirenkamas atsižvelgiant į tai, koks paviršius glaistomas ir kokioje patalpoje. Glaistoma abiem kryptimis.
Luboms, kaip ir sienoms, gali būti naudojamas dekoratyvinis glaistymas, siekiant išgauti originalų paviršiaus reljefą (pavyzdžiui, atliekamas lubų glaistymas voleliu suteikiant unikalią tekstūrą). Darydami šiuos darbus visada vadovaukitės glaisto gamintojo rekomendacijomis arba patikėkite apdailą patyrusiems meistrams.