Dažymas, priklausomai nuo patalpos, yra bene populiariausias sienų apdailos pasirinkimas. Naujai kuriantiems savo namus arba juos atnaujinantiems, viso namo ar buto sienų dažymas gali atrodyti itin sudėtingas procesas, tad dalis jų dairosi dažymo paslaugos ir savo namų sienas patiki specialistams. Mažesni projektai, pavyzdžiui, vieno kambario dažymas ar sienų perdažymas, dažnai įgyvendinami ir savarankiškai.
Renkatės dažyti patys ar savo namų sienas planuojate patikėti specialistams? Dalinamės naudingais patarimais.
Vidaus sienų dažai
Renkantis vidaus sienų dažus, galvokite ne tik apie spalvą – būtina atsižvelgti ir į atsparumo lygį bei dažų blizgumą, norint, kad pasirinkti sienų dažai džiugintų ne tik savo spalva, bet ir būtų praktiški.
Patalpoms, kurioms tenka didesnis užimtumas (pvz. virtuvei, koridoriui), taip pat turint mažų vaikų, patartina rinktis aukštesnio atsparumo sienų dažus – prireikus šlapiai pavalyti, siena nenukentės.
Rinkdamiesi dažų blizgumą, atsižvelkite į sienų lygumą. Nelygioms sienoms labiau tinka matiniai dažai, kadangi esami trūkumai tampa ne tokie akivaizdūs. Matiniai dažai netinka labai užimtoms patalpoms – valyta, trinta vieta gali imti blizgėti, bus prarastas spalvos vientisumas ir net švari siena atrodys netvarkingai.
Blizgesni dažai pasižymi didesniu atsparumu valymams, tačiau kuo jie blizgesni, tuo labiau išryškina visus sienos nelygumus. Optimaliausias variantas, tinkantis ir lygioms, ir nelygioms sienoms – kiaušinio lukšto ar šilko blizgumo dažai.
Renkantis vidaus sienų dažų spalvą, naudokitės balto lapo metodu. Patikusias paletės spalvas papildomai įvertinkite šalia jų pridėję baltą lapą – tai suteikia aiškesnį spalvos supratimą, atsiskleidžia jos intensyvumo lygis.
Sienų dažymo būdai ir įrankiai
Sienų dažymo būdai ir įrankiai pasirenkami atsižvelgiant į sienos plotą ir aukštį, patogumą dažytojui. Galimi tokie įrankiai: tai pulverizatorius (kitaip – purkštuvas), volelis, teptukas, kempinė.
Sienų dažymas pulverizatoriumi yra geriausias pasirinkimas, jeigu reikia dažyti didelius plotus, kadangi juo sieną padengti dažais galima greitai ir tolygiai.
Sienų dažymas kempine – gana senas ir retas būdas, šiuo metu labiau naudojamas specifiniams dekoravimo darbams, pavyzdžiui, kai norimas pasiekti rezultatas – modernus sienų dažymas.
Sienų dažymas voleliu – populiariausias būdas dėl jo taikymo universalumo. Volelių yra įvairių dydžių, tad galima prisitaikyti pagal poreikius. Šis įrankis tinkamas ir platesnėms zonoms, ir mažesniems dažymams, juo galimas ir tapetų dažymas, ir praskiesto glaisto užtepimas, ir tinkuotų sienų dažymas.
Mažesniems plotams ar daugiau preciziškumo reikalaujančioms vietoms galima naudoti teptuką.

Kaip dažyti sienas? Naudingi patarimai
Kad sienų glaistymas ir dažymas vyktų sklandžiai ir galėtumėte džiaugtis rezultatais, visam dažymo procesui svarbu kruopščiai pasiruošti.
-
Patalpa, kurią dažysite, turi būti visiškai tuščia, jeigu jos ištuštinti neįmanoma, – kruopščiai uždenkite visus paviršius. Pasirūpinkite grindimis, langais, paviršiais, su kuriais dažai gali turėti sąlytį – apsaugojimui puikiai tinka dažymo popierius, seni laikraščiai, apsauginės dažymo plėvelės, apsauginės dažymo juostos.
-
Įvertinkite sienų būklę. Nelygumus ar įtrūkimus sienoje reikės išlyginti ar paslėpti naudojant glaistą. Šiame procese bus reikalingas glaistas ir įrankis jam tepti – glaistyklė. Glaistas tepamas 2 ir daugiau kartų, priklausomai nuo sienos nelygumų ir norimo efekto. Kiekvienam glaisto sluoksniui leiskite visiškai išdžiūti.
-
Baigę glaistymo darbus, sieną nušveiskite švitrinėmis priemonėmis – taip bus pašalinami susiformavę iškilimai. Jums prireiks apsauginės veido kaukės, kad neįkvėptumėte šveitimo dulkių.
-
Patikrinti sienos lygumą galima tamsoje, prie sienos remiant žibintuvėlį ir šviečiant išilgai ja, – stebint šviesos srautą, pastebimi likę trūkumai.
-
Švariai išsivalę patalpą po glaisto šveitimo, metas kitam paruošiamajam žingsniui – gruntavimui. Gruntą tepkite voleliu. Gruntas džiūsta apie dvi valandas, jam išdžiūvus, sienas jau galima dažyti.
-
Sienų dažymas purkštuvu ar didesniu voleliu tegul palaukia – iš pradžių pasirūpinkite kraštais ir kampais, dažydami juos mažesniu voleliu arba teptuku, ir tik tada, naudodami platesnį volelį ar purkštuvą, imkitės didesnio ploto. Kiekvienam sluoksniui leiskite visiškai išdžiūti.