1. Paslaugos.lt
 2. Renginiai, šventės
 3. Fotografai
 4. Patarimai

Kaip išsirinkti tinkamiausią fotografą?

Į ką atkreipti dėmesį renkantis fotografą yra labai individualu. Vieniems svarbu prekinis ženklas t.y. fotografo vardas, jo populiarumas ar apdovanojimai, kitiems – fotografo stilius. Paslaugų teikėjo patirtis taip pat neturėtų likti paskutinėje vietoje. Svarbu ir jūsų biudžetas - kiek finansų galite ir norite skirti savo fotosesijai.

Nuotraukų stilius

Fotografai pataria būtinai peržvelgti paslaugas teikiančio asmens darbų pavyzdžius. Jums turėtų patikti jo stilius, nuotraukų kokybė. Kiekvienas profesionalus fotografas ilgus metus šlifuoja savo asmenišką stilių, kol atranda jam priimtiną, geriausią variantą. Pasirinkę fotografą, tikėkitės gauti panašaus braižo nuotraukas, kokias matėte jo darbų pavyzdžiuose. Taip pat galite rasti fotografą, kuris sutiks prisiderinti prie jūsų asmeniško skonio, jeigu norite kažko išskirtinio. Plačiau apie vyraujančius stilius

Rekomendacijos

Puiku, jeigu fotografas turi gerų rekomendacijų, atsiliepimų. Tai liudija apie jo atsakingumą, profesionalumą. Tačiau, kas patinka vienam klientui, nebūtinai tiks jums. Pirmiausia patys įsivertinkite savo lūkesčius fotografui, nuotraukoms. Fotografų pasiūla Lietuvoje yra labai didelė, todėl jūs tikrai atrasite tai, ko trokštate. Tereikia skirti laiko paieškoms ir nepasilikti šio darbo paskutinei akimirkai prieš fotosesiją. Vestuvių fotografo paieškos patariama neatidėti paskutiniams mėnesiams prieš šventę.

Bendravimas su fotografu

Labai svarbu gera, maloni, aiški komunikacija su fotografu. Vestuvių metu visą dieną praleisite su juo, todėl turėtumėte rasti bendrą kalbą. Tam tikra prasme, fotografas kelioms valandoms ar visai dienai taps jūsų artimu bičiuliu, todėl turėtumėte prie jo jaustis laisvai. Pavykęs kontaktas su fotografu padės geriau atsipalaiduoti fotosesijos metu, būsite mažiau susikaustę.
Išsirinkus norimą fotografą patariama su juo pabendrauti gyvai, o ne tik susirašinėti elektroniniu būdu.

Fotografo patirtis

Geriausi vestuvių fotografai, turintys didelę darbo patirtį, be abejo, bus brangesni. Didesnė darbo patirtis leidžia jiems lanksčiai susidoroti su sudėtingomis, netikėtomis situacijomis, kurių netrūksta renginių fotosesijose. Patyrę fotografai pasidalins savo įžvalgomis dėl fotosesijos, patars dėl vietos, trukmės, pasidalins idėjomis, kitų paslaugų teikėjų kontaktais, jeigu jums reikia. Vis tik svarbiausia dalykas renkantis fotografą - kad jums patiktų pasirinkto fotografo darbai.

Fotografo įranga

Profesionalūs fotografai sako, jog ne visada svarbu geriausia ir naujausia įranga. Ji tiesiog turi būti techniškai tvarkinga, veikianti, taip pat reikėtų turėti atsarginę įrangą. Ji turėtų būti pritaikyta fotografuoti įvairiose situacijose – lyjant lietui, tamsesnėse vietose ar patalpose. Nuotraukas daro žmogus ir nuo jo priklauso tos „pagautos“, aukso vertės akimirkos, momentai, gebėjimas „susikalbėti“ su fotoaparatu, t.y. pasirinkti tinkamus nustatymus skirtingose situacijose, jei reikia į pagalbą pasitelkti papildomą įrangą ar apšvietimą.

Nesate tikri, ar fotografas pateisins jūsų lūkesčius?

Patariame pasidaryti priešvestuvinę fotosesiją, jeigu vis dar abejojate pasirinktu fotografu. Jos metu, turėsite progos pabendrauti su fotografu, „pasitreniruoti“ fotografuojantis, jei dar niekada nėra tekę turėti fotosesijos. Jei jums patiks komunikacija su fotografu, jo stilistika, nuotraukos, vadinasi jis ir yra TAS jūsų šventės fotografas ir jūs mažiau jaudinsitės per vestuves dėl galutinio rezultato.

Kiek laiko reikėtų skirti asmeninei fotosesijai?

Būtų nuostabu, jei rastumėte laiko tik sau ir asmeninei fotosesijai galėtumėte skirti bent 2 valandas. Tai laikas, kuomet esate tik jūs ir fotografas. Šiuo metu, kai aplink nebruzda artimieji labiausiai pavyksta atsipalaiduoti, pasidžiaugti vienas kitu ir įamžinti akimirkas, kurios šildys Jūsų prisiminimus ilgus metus.

Ką dar vertėtų aptarti?

Pasidalinkite su fotografu savo lūkesčiais, vizija dėl fotosesijos. Susitarkite dėl fotosesijos vietos, logistikos ir jos trukmės: kas tiksliai įeina į paslaugas? Kokia tiksli paslaugų suma? Jeigu tai vestuvės, aptarkite jų eigą ir planus. Paprašykite fotografo susitikimo metu parodyti spaustas bent vienos pilnos vestuvių fotosesijos nuotraukas, albumų pavyzdžius.

Šie patarimai ypač aktualūs planuojant vestuvių fotosesiją, nes tai ilgas ir svarbus renginys, todėl jam reikia atsakingai pasiruošti iš anksto. Asmeninė fotosesija, šeimos fotosesija trunka iki kelių valandų, o jeigu yra trikdžių, pavyzdžiui, sulūžus aparatūrai ar susirgus fotografui, ją galima nukelti į kitą dieną. Šių fotosesijų kainos yra žymiai mažesnės nei vestuvių, todėl net jei įvyktų nesusikalbėjimas su fotografu, užsakovui nebūtų taip skaudu. Tuo tarpu, yra žymiai svarbiau atsakingai pasiruošti vestuvių fotosesijai, nes jauniesiems iš tiesų būtų labai apmaudu, jeigu juos nuviltų fotografas, už kurio paslaugas buvo sumokėta 800 ar 1000 eurų.

Sutartis – kas svarbu?

Pasirašant sutartį profesionalūs fotografai pataria atkreipti dėmesį į šiuos punktus:

 1. Perskaityti sutartį
  Nepasirašykite sutarties jos neperskaitę, nes gali būti sutartyje tokie punktai su kuriais jūs nenorėsite sutikti.
 2. Susipažinti su fotografo stiliumi
  Peržiūrėkite pasirinkto fotografo darbų pavyzdžius. Sutartyje gali būti punktas, kuris reikalauja peržiūrėti darbų pavyzdžius ir susipažinti su fotografijų stiliumi, tam, kad po šventės klientai žinotų, kokio stiliaus nuotraukų gali tikėtis.
 3. Nuotraukų viešinimas
  Jeigu nenorite, kad jūsų fotosesijos nuotraukos būtų viešinamos fotografo internetinėje svetainėje ar kartu su jo darbų pavyzdžiais, pažymėkite tai sutartyje.
 4. Kokios paslaugos bus suteiktos?
  Sužinokite, kokias paslaugas gausite už sutartą kainą. Kiek nuotraukų bus padaryta, kokiu formatu jas gausite? Ar fotofilmas ir fotoalbumas įeina į kainą? Ar galimos konsultacijos raštu ir telefonu iki fotosesijos?
 5. Atsiskaitymas
  Sužinokite, kokiu būdu atsiskaitysite: ar reikia avanso, ar mokėsite grynais ar pavedimu? Ar yra papildomas mokestis už kurą, koks mokestis už papildomą valandą? Ar yra siuntimo mokestis, jei nuotraukos bus siunčiamos paštu?
 6. Atsakingumas
  Įrašykite punktą, kuriame fotografas įsipareigoja būti atsakingas ir nevėluoti į renginį.
 7. Terminas
  Sutartyje turi būti parašyta per kiek laiko po renginio ir fotosesijos gausite pilnai sutvarkytas nuotraukas.
 8. Išskirtinės nuotraukos
  Išskirtinė vestuvių fotografija ar fotosesija reikalaus didesnio pasiruošimo, todėl jeigu norite išskirtinių kadrų, nuotraukų, suderinkite su fotografu prieš šventę.
 9. Prieš kiek laiko pasirašyti sutartį?
  Prieš kiek laiko reikia užsisakyti fotografo paslaugas ir sutarti konkrečią datą yra labai individualu. Tačiau, jeigu jau turite datą ir labai norite pasirinkto fotografo, patariama pasirašyti sutartį, įrašyti datą ir pervesti avansą. Jeigu norite žymaus, gerą vardą turinčio fotografo, užsisakyti jo paslaugas gali tekti prieš vienus ar pusantrų metų. Ruošiantis svarbiam renginiui, rekomenduojama nepalinkti sutarties pasirašymo paskutiniams mėnesiams prieš jį ir pasirašyti anksčiau.

Vyraujantys fotografijos stiliai

Reportažinis

Šio stiliaus nuotraukose užfiksuojama šventė, įvykiai ir žmonės tokie, kokie jie yra. Nuotraukos mažai retušuojamos. Šis stilius nereikalauja dirbtinio pozavimo. Jis puikiai tiks, jeigu šventėje vyks veiksmas, o fotografuojami žmonės bus emocionalūs. Tačiau, jeigu renginys bus kuklus ir neilgas, o žmonės santūresni, nuotraukos gali atrodyti neišraiškingos ir nuobodžios. Jums geriau rinktis kitus fotografijos stilius.

Režisūrinis (pozuota fotografija)

Šio stiliaus fotografas renginio metu gali paprašyti jus kažką padaryti. Jis režisuoja situacijas, skirtingai nuo reportažinio stiliaus. Rinktis režisūrinį stilių patariama, jeigu nebijote pozuoti, sutinkate bendradarbiauti su fotografu, norite užfiksuoti šventės akimirkas kaip galima geriau. Jeigu nenorite, kad jus trukdytų renginio metu ir nemėgstate pozuoti, galite pasirinkti kitokį stilių.

Meninis

Šio stiliaus nuotraukos atrodys originaliai ir įdomiai. Jose gali kisti natūralios spalvos, pavyzdžiui, mėlyna virsti žalia. Nuotraukų redagavimo galimybės yra labai plačios. Šiame stiliuje fotografas neprivalo išsaugoti tikroviško kadro, bet gali jį keisti, modifikuoti. Viskas priklauso nuo jo fantazijos ir susitarimo su klientu. Meninis stilius turi daug variantų ir galimybių, todėl būtinai aptarkite jas su pasirinktu fotografu individualiai. Šis stilius tiks, jeigu norite, kad jūsų nuotraukos atrodytų išskirtinės, ir jeigu turėsite laiko fotosesijai.

Stilizuota fotosesija

Tai tokia fotosesija, kurioje naudojamos įvairios dekoracijos: gėlės, lagaminai, burbulai, lietsargiai ir kitokie daiktai. Šios fotosesijos privalumas tas, kad neįdomi vieta gali atgyti, daiktai ir papildomi atributai suteiks išskirtinumo jūsų nuotraukoms. Nesirinkite šio stiliaus, jeigu norite natūralių, neapkrautų įvairiomis detalėmis nuotraukų.

Grįžti į turinį

Profesionalų patarimai

Kur ieškoti?

 • Paslaugos.lt. Šiame portale rasite didelį fotografų pasirinkimą įvairiuose miestuose. Puslapyje yra paslaugų teikėjų kainos ir gausu darbų pavyzdžių. Didelė dalis fotografų turi rekomendacijas. Išsiųsdami užklausą, vienu kartu galite sulaukti įvairių, skirtingų pasiūlymų, todėl sutaupote laiką ir nebūtina rašyti kiekvienam fotografui atskirai. Gauti pasiūlymus pagal užklausą
 • Konsultuotis su šventės organizatoriumi. Pasirinkti tinkamą fotografą vestuvėms ar kitai progai, gali padėti ir šventės organizatorius, atsižvelgęs į jūsų lūkesčius, norus ir paskirtą biudžetą. Jie turi nemažą bendradarbiavimo su fotografais patirtį ir žino šios srities subtilybes.
 • Facebook.com. Renginių organizatorės Rasos Pidkovės nuomone, Facebook socialinis tinklas patogus tuo, kad jame fotografai gali įkelti daug savo darbų pavyzdžių. Jame galima matyti atsiliepimus, naujausius pasiūlymus.
 • Klausinėkite pažįstamų. Klausinėkite žmonių, kuriems jau teko naudotis fotografo paslaugomis. Tačiau, jeigu pažįstamiems tiko jų pasirinktas fotografas, dar nereiškia, kad tiks ir jums, nes kiekvienas žmogus turi asmeninius lūkesčius ir skonį.

Kokius klausimus užduoti fotografui prieš jį samdant?

Vestuvių planuotoja Iveta Oželytė (“Noriu ištekėti”) siūlo susitikti ir pasikalbėti mažiausiai su 3 pasirinktais fotografais ir susitikus, aptarti šiuos dalykus:

 • Išsiaiškinkite tikslią kainą: kokios paslaugos yra įtrauktos į siūlomą kainą.
 • Išsiaiškinkite, ko tikitės iš paslaugų teikėjo? Galbūt Jūs norite, kad vestuvių ar krikštynų fotografavimas vyktų režisūriniu stiliumi, o pasirinktas fotografas dirba tik reportažiniu.
 • Paklauskite apie įrangą. Vestuvių fotografo kaina gali priklausyti ir nuo jo naudojamos įrangos. Pokalbio metu paklauskite ar fotografas turės reikiamą įrangą, jeigu lytų lietus ar reikėtų fotografuoti patalpoje, tamsesnėse vietose. Ar turi fotografas atsarginę įrangą, jeigu naudojama sugestų renginio metu.
 • Pakalbėkite apie vietas, kuriose vyks fotosesija. Geras fotografas turėtų pasiūlyti vietas, kuriose galima išgauti įsimintiniausius ir gražiausius kadrus jūsų vestuvėms ar šeimos fotosesijai. R. Pidkovė pataria nevengti nepatogių klausimų, pavyzdžiui, ką darytų fotografas, jeigu renginio dieną susirgtų.

Kaina ir kokybė

Ar brangiausias fotografas bus geriausias, o pigesnis – reiškia prastą kokybę? Švenčių organizatoriai atsako, kad aukšta paslaugos kaina dažniausiai atitinka ir gerą kokybę. Tačiau tai nereiškia, kad už žemesnę kainą, gausite prastą kokybę, nes kiekvieno paslaugų teikėjo kainos ir kokybės santykis yra individualus. Reikia atsižvelgti ne tik į kainą, bet ir į kitus, anksčiau išvardintus parametrus.

Kiek laiko prieš renginį reikėtų pradėti ieškoti fotografo?

Švenčių organizatoriai pataria susitarti dėl paslaugų prieš vienus ar pusantrų metų su gerą vardą turinčiu fotografu. Net jeigu neturite ypatingų pageidavimų, tačiau jums reikalingas fotografas, kuris išmano savo darbą, neatidėkite jo paieškos paskutiniams mėnesiams, ypač vasaros metu. Juk „pagautomis“, žaviausiomis akimirkomis norėsite džiaugtis dar ilgai ilgai.