1. Paslaugos.lt
  2. Blogas
  3. Verslas
  4. Kuo skiriasi individuali veikla ...

Kuo skiriasi individuali veikla pagal verslo liudijimą nuo individualios veiklos pagal pažymą?

Paskelbta 2017-04-05

Skaitykite naujausią straipsnį: Individuali veikla nuo A iki Ž: tipai, mokesčiai, kainos, apskaita

Smulkūs verslininkai gali šiuo metu įteisinti savo veiklą trimis būdais: vykdant veiklą pagal verslo liudijimą, pagal individualios veiklos pažymą arba kuriant individualią įmonę. Verslo liudijimas yra skirtas tik tam tikriems verslininkams, todėl jis skiriasi nuo darbo pagal individualiosios veiklos pažymą.

Individuali veikla

Tad kuo skiriasi verslo liudijimas nuo individualios veiklos pagal pažymą?

Ko gero visiems aktualiausia verslo dalis - mokesčiai, tad ir pirmiausiai reikėtų paaiškinti apie juos. Turintys verslo liudijimą mokesčius susimoka iš anksto, o dirbantys pagal pažymą – pasibaigus metams. Verslo liudijimas yra lyg išankstinio mokėjimo paslauga, kurią verslininkas susimoka atėjęs į bet kurį VMI skyrių ar registruodamas veiklą internetu

Kitas svarbus skirtumas yra tai, kad verslo liudijimas išduodamas asmenims, kurie nori verstis savu verslu, bet nebūti registruojami kaip juridiniai asmenys. Verslas pagal individualios veiklos pažymą jau yra registruojamas, kaip vykdomas juridinio asmens.

Verslo liudijimas „nusiperkamas“ į priekį tam tikram laikui. Tai gali būti ir viena diena, ir metai. Individuali veikla vykdoma nuolatos. Ją galima tik įregistruoti ir išregistruoti. Anksčiau verslo liudijimas buvo išduodamas tik atvykusiems į VMI, tačiau jau kuris laikas jį galima išsiimti ir internetu. Individualios veiklos pažymą taip pat galima gauti internetu net nekeliant kojos iš namų. Tereikia tik užsukti į VMI jos pasiimti, kai ji paruošiama. Beje, juridinio asmens registracija ir individualiosios veiklos užsakymas vykdomas per deklaravimo sistemą EDS.

Verslo liudijimo mokesčiai priklauso nuo Ekonominės veiklos rūšies, nuo pasirinkto laikotarpio, nuo vietovės (pvz, ar veikla vykdoma tam tikrame mieste ar visoje Lietuvoje). Verslo liudijimas parankesnis užsiimantiems prekyba arba vykdantiems veiklą tik tam tikromis dienomis (pvz, tik prekyba mugėse tam tikromis dienomis). Verslo liudijimo mokesčiai sumokami registruojant verslo liudijimą. Vykdant veiklą ne nuolatos, kiekvienam periodui imamas atskiras verslo liudijimas. Vykdant veiklą pagal verslo liudijimą paslaugos teikiamos fiziniams asmenims. Jei planuojama teikti paslaugas juridiniams asmenims, tuomet rekomenduojama vykdyti individualią veiklą pagal pažymą.

Veiklos pagal pažymą mokesčiai yra apskaičiuojami metų gale, pateikiant metinę pajamų deklaraciją. Nuo gautų pajamų mokamas 5 arba 15 proc. (priklausomai ar tai laisvoji profesija ar ne) Gyventojų pajamų mokestis (GPM). Laisvosios profesijos priklauso nuo paslaugos atlikimo. Pavyzdžiui, techninio dokumento išvertimas nereikalauja kūrybos, todėl jis apmokestinamas 5%, o štai eilėraščio vertimas apmokestinamas 15%, nes reikalauja kūrybinių pastangų. Mokesčių inspekcijai papasakokite, koks bus jūsų darbo pobūdis, kad jie galėtų įvertinti, ar tai yra laisvoji profesija, ar ne. Taip pat kas mėnesį reikia sumokėti PSD mokestį Sodrai, o metų gale VSD mokestį Sodrai.

Verslo liudijimas galimas tik verčiantis tam tikromis veiklomis iš bendrojo Ekonominių veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK). Verslo liudijimo veiklų sąrašas ir kodai. Individualia veikla galima verstis pagal visas klasifikatoriuje numatytas veiklas.

Verslo liudijimą turintys verslininkai savo klientams turi išrašinėti čekius už atliktus darbus ir gautus pinigus. Čekių knygeles galima įsigyti specialiuose knygynuose arba naudoti standartinę formą ir atsispausdinti. Čekis nėra privalomas. Jis išrašomas tik klientui pareikalavus. Aišku, pageidautina vesti pajamų apskaitą laisva forma, tačiau ji nėra privaloma, nes nuo surinktų pajamų mokėti ar kažką deklaruoti nereikės – mokesčiai sumokami registruojant verslo liudijimą. Individualia veikla besiverčiantis asmuo dažniausiai turi išrašyti sąskaitą, taip pat privaloma vesti išrašytų ir apmokėtų sąskaitų apskaitą (pajamų-išlaidų žurnalą). Pasibaigus metams, reikia šias sumas deklaruoti.

Tai svarbiausi skirtumai tarp verslo liudijimo ir individualios veiklos. Stebint smulkaus verslo skatinimo tendencijas pradeda aiškėti valstybės politika po truputį mažinti dirbančių su verslo liudijimais skaičių, o „apsukas didinti“ su individualia veikla pagal pažyma ir mažosiomis bendrijomis, kurios yra tarpinė grandis tarp individualiosios įmonės ir UAB. Bet kuriuo atveju akivaizdu, kad verslo liudijimų turėtojus stengiamasi apriboti vis naujais mokesčiais ir papildomomis sąlygomis. Kodėl? Dėl gausybės mokesčių slėpimo atvejų, kuriais naudojosi įmonės, samdydamos verslo liudijimus turinčius žmones. Tačiau bet kokiu atveju, abi šios veiklos rūšys yra puikus startas pradedančiam verslininkui.

Kitas starto žingsnis tik pradėjus savo verslą – reklama ir žinomumas. Kaip pasiekti savo potencialius klientus teikiant paslaugas ar parduodant prekes? Atsakymas - Paslaugos.lt portalas. Čia renkasi visi savo srities specialistai, todėl turėti savo puslapį Paslaugos.lt yra tiesiog privaloma! Nori būti matomas internete – ateik į Paslaugos.lt!