1. Paslaugos.lt
 2. Blogas
 3. Verslas
 4. Individuali veikla nuo A iki Ž: ...
 • Persiųsti
Nuoroda nukopijuota

Individuali veikla nuo A iki Ž: tipai, mokesčiai, kainos, apskaita 2019 m.

Paskelbta 2019-09-17
individuali veikla

Šiame puslapyje sužinosite:

Individuali veikla – kas tai?

Tai reguliariai vykdoma veikla, kurios tikslas – pelnas. Šis darbo modelis sparčiai populiarėja, nes kiekvienas fizinis asmuo gali savarankiškai susikurti sau patrauklią, laisvą ir nepriklausomą darbo vietą nesteigdamas įmonės. Šiuo metu dirbti individualiai galima dviem būdais – išsiimant individualios veiklos pažymą arba išsiperkant verslo liudijimą.

Individuali veikla pagal pažymą ar pagal verslo liudijimą?

Pagrindiniai skirtumai tarp šių veiklos įteisinimo variantų yra mokesčių mokėjimo tvarka ir veiklos rūšys, kurioms šios formos galioja.

 • Individuali veikla pagal verslo liudijimą – mažiau lanksti, skirta tik teisės aktuose numatytai veiklai, turi daugiau apribojimų, bet pasižymi lengvesne apskaita.
 • Individuali veikla pagal pažymą – lankstesnė ir patogesnė forma, bet turinti sudėtingesnę apskaitą.

⬆︎ Grįžti į turinį

Viskas, ką reikia žinoti apie individualią veiklą pagal verslo liudijimą

 • Norint įsigyti verslo liudijimą, būtina iš karto sumokėti nustatyto dydžio mokestį. Jokių papildomų mokesčių daugiau mokėti jums nereikės.
 • Kiek tiksliai kainuos pasirinktas verslo liudijimas, galite sužinoti čia: žiūrėti verslo liudijimų kainų skaičiuoklę VMI svetainėje >
 • Informacija, kaip išsiimti verslo liudijimą internetu: žiūrėti VMI informacinį lankstinuką >
 • Verslo liudijimai išduodami veikloms, kurios labiau orientuotos į amatus ir prekybą. Baigtinį veiklų sąrašą galite rasti čia: žiūrėti VMI skelbiamą veiklų sąrašą >
 • Verslo liudijimas išduodamas nuo 1 dienos – prekybai, 5 dienų – paslaugoms, iki 1 kalendorinių metų – gamybai.
 • Galima pasirinkti, ar veikla bus vykdoma be pertraukų visus metus, ar tam tikru laikotarpiu. Taip pat galima pasirinkti, kokiomis savaitės dienomis planuojate teikti savo paslaugas.
 • Vykdant veiklą pagal verslo liudijimą, galima užsiimti tik ta veikla, kuri nurodyta dokumente.
 • Naudojant šią veiklos formą negalima teikti paslaugų juridiniam asmeniui, jei jūsų veikla sutampa.
 • Kitiems juridiniams asmenims galima suteikti paslaugas už ne didesnę nei 4500 EUR sumą.
 • Individualios veiklos pagal verslo liudijimą negali vykdyti PVM mokėtojai.
 • Jei dirbate pagal darbo sutartį, o veikla pagal liudijimą yra jūsų papildomas pajamų šaltinis ir jūs netenkate pagrindinio darbo, vis tiek galite gauti nedarbo išmoką.
 • Pasitikrinti verslo liudijimo galiojimą bei duomenų teisingumą galite čia: žiūrėti VMI duomenų tikrinimo puslapį >

⬆︎ Grįžti į turinį

Visa aktuali informacija apie individualią veiklą pagal pažymą

 • Individualios veiklos pažyma išduodama VMI poskyriuose (nusiteikite, kad teks ilgokai laukti eilėse) arba ją galima užsisakyti per savitarnos VMI sistemą. Prisijungti prie sistemos galite per savo e. banką. Užpildę trumpą formą, iš karto galėsite legaliai vykdykite savo veiklą.
 • Pasirinkus šį būdą, mokesčiai mokami už faktiškai gautas pajamas per ataskaitinius metus.
 • Gautos pažymos nereikia pratęsti, tad jei nuspręsite padaryti veikloje pertrauką ir negausite jokių pajamų, už tai nereikės mokėti jokių mokesčių ar nutraukti pažymos galiojimo.
 • Su pažyma galima vykdyti visas veiklas, kurioms nėra privaloma steigti juridinio asmens.
 • Jei per metus iš veiklos pagal pažymą gaunama 45 000 EUR ir daugiau pajamų, privaloma registruotis PVM mokėtoju.
 • 30 proc. gautų pajamų visuomet laikoma jūsų išlaidomis, kurių neprivalote įrodyti (išlaidas patvirtinantys dokumentai reikalingi tik tuomet, jei jos viršija šią ribą). Mokesčiai skaičiuojami tik nuo tos sumos, kuri lieka atskaičiavus išlaidas.
 • Mokesčių dydžiai nuo 2019 m. sausio 1 d.:
  • GPM – nuo 5 iki 15 proc.
  • Socialinio draudimo įmokos kartu su PSD – 28,9 %. Taip pat papildomai reikia pridėti +3 % tuo atveju, jeigu asmuo kaupia pensijai.
  • Mokėtinų mokesčių pavyzdys čia: žiūrėti Sąskaita123 pateiktą pavyzdį >
 • SVARBU! Jei individuali veikla pagal pažymą yra jūsų pagrindinis darbas ir jūs nesate draustas darbdavio ar valstybės (pvz., nesate studentas), kiekvieną mėnesį privalote sumokėti SODRAI PSD įmoką – 38,74 EUR.
 • Mokesčiai sumokami kartą per metus pajamų deklaravimo metu, kuris vyksta nuo kovo vidurio iki gegužės 2 dienos.
 • Gyventojų pajamų mokestis (GPM) mokamas Valstybinei mokesčių inspekcijai, o privalomojo sveikatos draudimo (PSD) ir valstybinio socialinio draudimo (VSD) mokesčiai – SODRAI.
 • Individualios veiklos pagal pažymą mokesčių skaičiuoklė: žiūrėti Sodros skaičiuoklę >
 • Kaip deklaruoti pajamas, rasite šiame vaizdo įraše: žiūrėti video per Delfi.tv >
 • Kaip sumokėti mokesčius SODRAI, rasite čia: žiūrėti Sodros instrukcijas >

⬆︎ Grįžti į turinį

Apskaitos įrankiai

Pajamų ir išlaidų apskaita gali tapti tikru iššūkių vykdant individualią veiklą, bet šiuo metu rinkoje siūlomi net keli įrankiai, kurie šį darbą paverčia labai paprastu.

 • Virtualus buhalteris i.APS – tai Valstybinės mokesčių inspekcijos sukurtas nemokamas apskaitos įrankis, tinkantis tiek vykdantiems individualią veiklą pagal pažymą, tiek dirbantiems pagal verslo liudijimą. Daugiau informacijos čia: žiūrėti VMI inforamciją apie šį įrankį
 • Cflow.lt – tai mokamas apskaitos įrankis, kuriame patogiai ir paprastai įdiegtos visos būtinos funkcijos, vykdantiems veiklą pagal pažymą: mokesčių skaičiuoklė, skirtingų sąskaitų išrašymas ir apmokėjimų sekimas, pajamų ir išlaidų žurnalas, PVM skaičiuoklė ir kt.
 • Asmeninis buhalteris – dar vienas būdas tvarkingai apskaitai užtikrinti. Šioje srityje pasirinkimas platus, galite rinktis tiek laisvai samdomą specialistą, tiek kreiptis į šią paslaugą teikiančias įmones. Tokia išorinė pagalba tampa ypač aktuali, jei jūs vykdydamas veiklą, tapote PVM mokėtoju arba jūsų darbe gausu išlaidų.

⬆︎ Grįžti į turinį

Buhalterijos paslaugas siūlo:

Buhalterinės apskaitos paslaugos
1
-5%
prieš 5 d.
39 €/mėn.
12
8 rekomendacijos
11 m. patirtis

Buhalterinės paslaugos - jūsų išmanus finansų partneris

Ieškote patikimo apskaitos specialisto, pageidaujate kokybiškų paslaugų, vertinate aptarnavimo kokybę, dėmesį klientui ir jo poreikiams, norite sulaukti konsultacijų - laikas pradėti bendradarbiavimą.

Finsauga
Klaipėda, visa Lietuva
Buhalterinės apskaitos paslaugos
1
-10%
prieš 8 d.
50 €/mėn.
5
1 rekomendacija
17 m. patirtis

Buhalterinės paslaugos, įmonių steigimas-pertvarkymas

Nuo 2004 m. teikiamos profesionalios ir kokybiškos buhalterinės paslaugos bei įmonių steigimo ir pertvarkymo paslaugos. Esame įsikūrę Klaipėdoje, dirbame su klientais iš visos Lietuvos.

Skaičiuoklės UAB
Klaipėda, visa Lietuva
Buhalterinės apskaitos paslaugos
1
-5%
vakar
29 €/mėn.
6
0 rekomendacijų
3 m. patirtis

Buhalterinės apskaitos paslaugos

Kokybiškas ir atsakingas buhalterinės apskaitos tvarkymas už gerą kainą.

Laura Vėlyvė
Klaipėda, visa Lietuva
Žiūrėti daugiau »

Ką pasirinkti: individualią veiklą ar steigti įmonę?

Šis klausimas kyla daugeliui pradėjus užsiimti savarankiška veikla. Pagrindinė to priežastis – noras optimizuoti mokesčių naštą ir sumažinti riziką nesėkmės atveju. Žemiau rasite kelis klausimus, kurie padės lengviau pasirinkti jums tinkamą veiklos formą.

 1. Pirmiausia, ar veiklą galite vykdyti pagal pažymą? Nors tai gana lanksti ir daugelį veiklos sričių padengianti forma, bet ji tinka ne visada. Pavyzdžiui, gal jūsų planuojamai veiklai reikia licencijos? Gal planuojate teikti farmacijos ar veterinarijos paslaugas? Galbūt užsiimsite vairavimo mokymu arba pavojingų įrenginių ir medžiagų priežiūra? Visoms šioms ir panašioms veikloms vykdyti būtina įsteigti juridinį asmenį.
 2. Koks jūsų verslo tikslas ir planuojama ateitis? Juridinio asmens statusą įsteigti gana lengva, didžioji dalis jo formų nereikalauja įstatinio kapitalo, tai veiklai suteikia daugiau patikimumo ir formuoja teigiamą įvaizdį. Tačiau nesėkmės atveju ar pasikeitus planams, įmonę sudėtingiau likviduoti. Dažnai tam prireikia teisininkų pagalbos, daugiau laiko ir finansų. Na, o individualią veiklą pagal pažymą išregistruoti galite per dieną.
 3. Kokia įsipareigojimų rizika jums priimtina? Veiklą vykdant pagal pažymą, nesėkmės atveju, asmuo atsako savo asmeniniu turtu. Jei planuojate užsiimti verslu, kuriame daug rizikos, pardavimų proceso, įsipareigojimų, partnerių, kreditorių ir klientų, tokia veiklos forma gali būti kelianti įtampą ir tapti tikra našta. Didžioji dalis juridinio asmens formų turi ribotą civilinę atsakomybę. Tai reiškia, kad rizikuojama yra tik įmonės turimu kapitalu. Bankroto atveju, asmeninis įmonės savininko ar akcininko turtas yra apsaugotas nuo kreditorių reikalavimų.
 4. Kokie mokesčiai laukia? Nors šis klausimas daugeliui yra vienas svarbiausių, bet šiame etape svarbu matyti platesnį vaizdą. Mažiausia mokestinė našta ne visada pasiteisina, nes reikia įsivertinti ir iš verslo formos gaunamą naudą, pvz., socialinį draudimą, galimybę susigrąžinti PVM ir t. t.
 5. Koks apskaitos sudėtingumas? Juridinio asmens apskaita kur kas sudėtingesnė ir reikalaujanti daugiau žinių, nei veiklos pagal pažymą. Vykdant veiklą pagal pažymą, reikia saugoti ir esant poreikiui pateikti tik pajamų gavimą patvirtinančius dokumentus. Juridinis asmuo tokios teisės neturi. Individualios veiklos pagal pažymą apskaitą nesunku tvarkyti pačiam jos savininkui, o juridinio asmens buhalterija turės rūpintis išorinis partneris.

⬆︎ Grįžti į turinį

Individuali ūkininkų veikla

Jei jūs kartu su partneriais (sutuoktiniu, pilnamečiu šeimos nariu ar kitais fiziniais asmenimis) verčiatės žemės ūkio veikla ir esate tai įforminę Ūkininkų ūkio registre – galite savo veiklą taip pat vykdyti pagal pažymą ir nesteigti juridinio asmens. Individuali ūkininkų veikla ir individuali veikla pagal pažymą skiriasi savo mokestinėmis prievolėmis. Priklausomai nuo to, ar ūkininkas yra PVM mokėtojas, ar ne, kokios rūšies pajamas jis gauna (tiesiogiai iš žemės veiklos, kitos produkcijos realizavimo, ilgalaikio turto pardavimo, atliekų realizavimo ir pan.) bei kokio jos dydžio, jis privalo sumokėti nuo 10 iki 30 proc. mokesčių. Papildomai gali atsirasti ir kitokio tipo mokesčiai, pvz., jei ūkininkui priklauso žemė, jis turės mokėti žemės mokestį.

⬆︎ Grįžti į turinį

Efektyvi individualios veiklos reklama

Pasirinkus tinkamiausią veiklos įteisinimo formą, svarbu pagalvoti ir apie efektyvią paslaugų reklamą. Vienas iš patogiausių būdų reklamuoti savo veiklą – Paslaugos.lt platforma. Joje lengvai ir greitai susikursite savo puslapį, kuriame galėsite patalpinti visą aktualiausią informaciją apie teikiamas paslaugas. Aktyvavę savo puslapį, elektroniniu paštu gausite pirmąsias potencialių klientų užklausas. Jei pasirūpinsite puslapio turinio kokybe – gausite klientų rekomendacijų, nurodysite kainas, darbų pavyzdžius ir kt., puslapis gaus taškus, kurie nulems jūsų poziciją kategorijoje. Norėdami būti dar labiau matomi, galėsite užsisakyti puslapio iškėlimą pasirinktam laikotarpiui. Visi šie veiksmai padės susikurti arba praplėsti klientų ratą, gauti daugiau pajamų ir efektyviai pristatyti savo teikiamas paslaugas. Tam, kad sėkmingai pasinaudotumėte portalo privalumais, jums nereikės jokių specialių įgūdžių, viskuo pasirūpins Paslaugos.lt komanda. Pradėti individualios veiklos reklamą >

⬆︎ Grįžti į turinį