1. Paslaugos.lt
  2. Blogas
  3. Verslas
  4. Kuo skiriasi individuali veikla nuo ...

Kuo skiriasi individuali veikla nuo verslo liudijimo?

Paskelbta 2017-04-04

Skaitykite naujausią straipsnį: Individuali veikla nuo A iki Ž: tipai, mokesčiai, kainos, apskaita

Kokį veiklos tipą pasirinkti, pradėjus pajamas nešančią veiklą? Toks klausimas kyla daugeliui žengiančių pirmuosius verslo žingsnius. Dažniausiai renkamasi iš individualios veiklos pagal pažymą ir verslo liudijimo, kaip patraukliausių veiklos tipų verslo startui. Straipsnyje palyginsime individualią veiklą pagal pažymą ir individualią veiklą pagal verslo liudijimą bei rasime esminius šių veiklos tipų skirtumus.

Kuo skiriasi individuali veikla nuo verslo liudijimo

Veiklos registracija ir mokesčiai

Pradedant individualią veiklą pagal pažymą ją reikia įregistruoti VMI. Registruojant individualią veiklą pateikiamas Fizinio asmens prašymas įregistruoti į Mokesčių mokėtojų registrą (pildoma REG812 forma), nurodoma planuojama vykdyti veikla. Joks mokestis registracijos metu nėra mokamas. Veiklą galima pradėti nuo registracijos dienos, išskyrus teikiant prašymą vykdyti notaro, advokato, advokato padėjėjo ar antstolio veiklą. Veiklą pagal pažymą galima vykdyti nuo 14 metų, tačiau nepilnamečiai turi gauti tėvų leidimą.

Verslo liudijimas yra įsigyjamas už fiksuotą mokestį. Mokestį sudaro privalomasis sveikatos draudimas (9%), socialinio draudimo įmoka (50% bazinės pensijos) ir pajamų mokestis (15%). Kokio dydžio mokestį jums reikės sumokėti, priklausys nuo laikotarpio, kuriam planuojate įsigyti verslo liudijimą ir nuo veiklos rūšies.. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad kiekviena savivaldybė tam tikrais atvejais teikia mokestines lengvatas asmenims, vykdantiems veiklą pagal verslo liudijimą. Tikslią verslo liudijimo kainą bei informaciją apie lengvatas galite sužinoti savo savivaldybėje arba teritoriniame VMI padalinyje. Verslo liudijimą taip pat galima įsigyti nuo 14 metų, žinoma, asmenims iki 18 metų reikės tėvų leidimo.

Tiek registruojant veiklą pagal pažymą, tiek įsigijus verslo liudijimą, nereikalingas įstatinis kapitalas, kaip UAB ar AB įmonėms, todėl šios veiklos rūšys ir populiarios tarp pradedančiųjų.

Klientai

Vykdant veiklą pagal pažymą išrašomos sąskaitos ir paslaugos gali būti teikiamos tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms. Tuo tarpu verslo liudijimas nerekomenduojamas planuojantiems teikti paslaugas ar parduoti prekes įmonėms.

Veiklos trukmė

Verslo liudijimą galima įsigyti mažiausiai penkioms dienoms, išskyrus prekybinę veiklą, kuriai verslo liudijimą galima įsigyti ir vienai dienai. Tai labai patogu vykdantiems išvažiuojamąją prekybą, pavyzdžiui, prekiaujantiems tik šventėse, mugėse. Tuo tarpu individuali veikla pagal pažymą laikoma vykstančia, kol jos vykdytojas nepateikia prašymo veiklos nutraukimui.

Veiklų sąrašas

Pasirodo, veiklų, kurias galima vykdyti pagal verslo liudijimą, sąrašas yra gana ribotas. Individuali veikla pagal pažymą šį sąrašą gerokai praplečia. Tikslius veiklų sąrašus, kurias galima vykdyti pagal verslo liudijimą ir pagal pažymą, galite sužinoti VMI teritoriniuose padaliniuose arba VMI internetinėje svetainėje.

Darbuotojų samdymas

Užsiimant individualia veikla pagal pažymą galima samdyti darbuotojus. Įdarbinimo ir apmokestinimo principai nesiskiria nuo, pavyzdžiui, UAB. Verčiantis pagal verslo liudijimą, į savo veiklą galima įtraukti vieną iš šeimos narių (tėvai, broliai, seserys, vyras ar žmona).

Pajamų apskaita

Pajamų apskaita vykdant individualią veiklą yra labai paprasta: pildomas pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalas, kuriame fiksuojamos pajamos ir išlaidos, o mokestinio laikotarpio pabaigoje apskaičiuojama bendra jų suma. Įrašai pateikiami VMI metinėje mokesčių deklaracijoje iki kitų metų gegužės 1 dienos. Vykdant veiklą pagal pažymą papildomai įtraukiami laisva forma pateikti inventorizacijos duomenys, kurie taip pat pateikiami metinėje mokesčių deklaracijoje. Mokesčiai už pajamas pagal registruotą individualią veiklą sumokami deklaruojant pajamas. Vykdant individualią veikla pagal pažymą, pajamų mokestis yra 15%, tam tikrais atvejais – 5%, VSD mokestis - 28,5% nuo apmokestinamųjų pusės pajamų, o PSD mokestis - 9%. Deklaraciją reikia pateikti ir tuo atveju, jei iš individualios veiklos nebuvo gauta jokių pajamų. Dirbant pagal verslo liudijimą visi mokesčiai susimokami iš anksto, tad deklaruojant pajamas jau nieko nebereikia mokėti papildomai.

Prieš pasirinkdami, kurio tipo veiklą vykdyti, įvertinkite būsimo verslo ypatumus, veiklos intensyvumą ir kitus veiklos aspektus. Tuomet galėsite nuspręsti, kurį individualios veiklos tipą rinktis: veiklą pagal verslo liudijimą ar pagal pažymą.

Naudingi dokumentai VMI svetainėje:

Nesvarbu, kurį veiklos tipą pasirinksite, kiekvienam pradedančiam savo verslą pirmiausia reikalingi klientai. Geriausia vieta reklamuotis ir būti matomiems potencialių užsakovų – Paslaugos.lt portalas. Susikurkite savo Paslaugos.lt puslapį, pateikite darbų pavyzdžius, aprašykite savo veiklą, nurodykite kainas ir eikite išgerti kavos. Jums prireiks daug energijos atsakant į potencialių klientų užklausas!