1. Paslaugos.lt
  2. Blogas
  3. Verslas
  4. Ką rinktis: individualią veiklą ar ...

Ką rinktis: individualią veiklą ar įmonę?

Paskelbta 2018-10-04

Skaitykite naujausią straipsnį: Individuali veikla nuo A iki Ž: tipai, mokesčiai, kainos, apskaita

Pradedant bet kokią pajamas duodančią veiklą kyla klausimas, kokį veiklos tipą pasirinkti: steigti įmonę ar verstis individualia veikla? Apsispręsti padės šių dviejų verslo formų palyginimas.

Ką rinktis: individualią veiklą ar įmonę

Steigimas ir verslo pradžia

Pradedant individualią veiklą pagal pažymą reikia pateikti prašymą Valstybinei mokesčių inspekcijai, tai galima atlikti ir internetu. Procedūra neužtrunka – veiklą galima pradėti jau tą pačią dieną. Registracija visiškai nemokama. Steigiant individualią įmonę reikia pateikti daugiau dokumentų (steigimo aktas, įstatai, akcininko sprendimas, registracijos adreso patalpų savininko sutikimas, įmonės steigėjų duomenys, patvirtinti asmens dokumentais), dauguma jų turi būti patvirtinti notaro. Steigiant įmonę reikia mokėti notarui ir Registrų centre už įmonės registravimą. Įmonės steigimo procesas gali užtrukti iki 3 savaičių.

Darbuotojų skaičius

Individualioje veikloje veiklą gali vykdyti vienas žmogus. Įsteigus įmonę privaloma įdarbinti bent jau įmonės direktorių, bet dažniausiai prireikia samdyti ir kitus darbuotojus, pavyzdžiui, buhalterį – su jais privalu sudaryti darbo sutartis.

Veiklos nutraukimas

Nusprendus nutraukti individualią veiklą, tai padaryti visiškai nesudėtinga: tereikia pateikti prašymą VMI dėl veiklos nutraukimo. Veikla nutraukiama nepriklausomai nuo ją vykdančio asmens įsipareigojimų. Įmonės veikla nutraukiama (arba stabdoma) ją reorganizuojant arba likviduojant. Prieš nutraukiant veiklą įmonė turi įvykdyti visus įsipareigojimus. Įmonės veiklos nutraukimo procesas užtrunka gerokai ilgiau (iki kelių mėnesių). Jei individuali įmonė turi skolininkų ir įmonės lėšų nepakanka apmokėti skoloms, tam gali būti panaudojamas ir įmonės savininko asmeninis turtas: IĮ yra neribotos civilinės atsakomybės įmonė.

Veiklos apribojimai

Verčiantis individualia veikla yra šiokių tokių veiklos rūšių apribojimų. Individuali veikla skirta mikroverslui plėtoti, tad jei esate pradedantis verslininkas, toks verslas labai parankus. Įmonės gali verstis bet kokia veikla, kai kuriais atvejai reikalinga išsiimti licenciją, ir yra skirtos dideliam stambiam verslui plėtoti. Individualiai veiklai taikoma supaprastinta buhalterinė apskaita: pildomas išlaidų-pajamų žurnalas. Tuo tarpu įmonės buhalterinė apskaita kur kas sudėtingesnė ir detaliai reglamentuota – nepakanka tiesiog fiksuoti išlaidas ir pajamas, tad be profesionalaus buhalterio neišsiversite.

Mokesčiai

Tikriausiai aktualiausias klausimas kiekvienam veiklą pradedančiam verslininkui yra mokesčiai. Taigi, vykdant individualią veiklą mokami šie mokesčiai: socialinis draudimas, privalomasis sveikatos draudimas ir gyventojų pajamų mokestis. Vykdant individualią veiklą pagal pažymą mokesčiai sumokami metų pabaigoje deklaruojant pajamas. Turint individualią įmonę be pagrindinių mokesčių – PSD, GPM ir VSD – atsiranda prievolė mokėti ir kitus mokesčius: pelno mokestį, pridėtinės vertės mokestis, įmokas į garantinį fondą ir t.t.

Ką pasirinkti pradedančiam?

Taigi, kokio tipo verslą rinktis pradedančiajam? Prieš pasirinkdami, atidžiai įvertinkite savo pajėgumus ir planus, verslo tikslus. Individuali įmonė yra daug dėmesio, energijos ir teisinės bei finansinės atsakomybės reikalaujanti verslo forma. Tad pradedant verslą saugiausia rinktis individualią veiklą – ją paprasta užregistruoti, nesudėtinga vykdyti ir paprasta nutraukti, be to ji turi labai paprastą buhalterinę apskaitą. Pradėję verslą nuo individualios veiklos ir ištyrę situaciją bei perspektyvas verslą bet kada galėsite praplėsti ir pasirinkti kitą jo plėtojimo būdą.

Naudinga informacija

Renkantis kyla daugiau klausimų, nei randama atsakymų. Todėl ir šis straipsnis, tik pradžia, daugiau į konkrečius klausimus padės atsakyti oficialūs šaltiniai. Todėl pateikiame sąrašą šaltinių, kurių tikime pasirodys naudingi.

Paslaugos.lt vaidmuo

Portalas Paslaugos.lt yra viena populiariausių platformų, kur renkasi savarankiškai dirbantys, smulkaus verslo atstovai ir savo srities specialistai. Todėl jei prireiktų pagalbos registruojant įmonę, konsultacijos dėl mokestinių prievolių ar ieškotumėte partnerių – Paslaugos.lt būtent ta vieta, kur galima rasti viską ir dar daugiau! Ir žinoma, reklamuoti savo ką tik pradėtą verslą.