1. Paslaugos.lt
  2. Blogas
  3. Verslas
  4. Kaip kasdien motyvuoti save darbui?

Kaip kasdien motyvuoti save darbui?

Visi sako, kad norint sukurti sėkmingą verslą, reikia daug dirbti. Ir nors pradedantieji verslininkai tai supranta, dažnai palūžta pusiaukelėje, kai supranta, kiek yra tas “daug”. Taigi, pamąstykime, kaip išvengti to lūžio ir motyvuoti save eiti į priekį kasdien.

motyvacija

Paprasčiausias būdas save motyvuoti

Kodėl apskritai kyla motyvacijos klausimas? Nes, iš esmės, žmonės nemėgsta ir nenori dirbti. Juk daug maloniau kaitintis kur nors saulėje ar drybsoti prie TV su mėgstamu serialu. Taigi, išeina, kad visada reikia kažkokio botagėlio, kurio pagalba prisiverčiame pajudinti minkštąsias vietas ir kažką veikti.

Bet palaukite - juk ne visi žmonės tokie tinginiai: yra ir tų, kuriems patinka jų darbas arba tų, kurie gerai dirba iš pareigos jausmo. Juk tikrai yra tokių, kurie su džiaugsmu iš ryto keliasi į darbą, nes išaušo dar viena diena nuveikti kažką reikšmingo! Taigi, kas skiriasi šiuose pasauliuose?

Motyvacija būna dviejų rūšių - vidinė ir išorinė. Paprastesniais žodžiais: išorinė yra, kai reikia dirbti, o vidinė - kai nori dirbti. Tai visas motyvacijos menas, iš esmės, susiveda į tai, kiek įmanoma padidinti tą vidinį “kabliuką”.

Taigi, paprasčiausias būdas save motyvuoti yra tiesiog iš principo pasirinkti įdomų darbą ar įdomią profesinį kelią pradžioje. Galite kurti verslą, kuris įdomus jums patiems, nes pasaulio istorija matė milijonus atvejų, kai žmogus eidavo į verslą dėl pinigų ir dėl uždarbio perspektyvų, bet pakeliui išsikvėpdavo, nes pati projekto tema jam buvo svetima, neįdomi, varginanti ir galiausiai sukelianti bankrotą. Taip atsitiko, nes nėra vidinės motyvacijos.

Gerai, o jeigu rimtai reikia dirbti?

O dabar pakalbėkime apie išorinę motyvaciją versle. Net jeigu idėja patinka ir degi noru judėti į priekį, vis tiek būna daug rutininio, nesmagaus ir neįdomaus darbo, kurį neišvengiamai reikia padaryti. Ir tada vėl grįžtam prie klausimo - kaip save motyvuoti? Štai penki patarimai:

1. Vizualiai matykite galutinį tikslą

Niekada nepamirškite ir visada sau priminkite, vardan ko visa tai darote. Ar tai būtų tiesiog geras uždarbis ir namas užmiestyje, ar tai būtų dėl pasaulio gerovės, ar dėl noro padėti kitiems žmonėms - turi būti galutinis tikslas. Ir, svarbiausia, jis turi būti matomas ir apčiuopiamas - geriausias variantas yra ant sienos (arba ant kompiuterio darbastalio) pakabinti nuotrauką, nusakančią galutinį tikslą. Nuolat žiūrėkite į ją ir prisiminsite tikrąsias vertybes.

2. Skaidykite darbą mažomis porcijomis

Neturime arti kaip arkliai. Jei dirbate po 4 valandas prie kompiuterio be jokio poilsio - nesistebėkite, kad būsite ne tik pavargę, bet ir nebeturėsite noro pratęsti darbo po pertraukos ar kitą dieną. Turi būti apčiuopiamos ir gana paprastos darbo porcijos, tada visa visuma neatrodo tokia varginanti ir griozdiška, ir atitinkamai kyla motyvacija. Dažyti tvorą “nuo čia ir iki pietų laiko” - pasenusi sovietinė metodika.

3. Nuolat ilsėkitės

Keistas patarimas, ar ne? Kaip galima nuveikti daugiau, ilsintis? Ogi pažiūrėkite plačiau - poilsis atstato mūsų jėgas ir darbą atliekame efektyviau, negu būtume sėdėję ir knapsėję prie nesibaigiančių užduočių. Tą patarimą galima pritaikyti įvairiais masteliais: nuolat darykite pertraukas darbe (rūkyti neskatinu, jau tada geriau arbatos išgerkite ar stalo futbolą pažaiskite), turėkite ir vertinkite normalius savaitgalius (darykite tai, ką mėgstate), būtinai turi būti bent vienos ilgesnės atostogos per metus.

Ir beje, jei kas nors jums sakys, kad darbe reikia uždrausti socialinių tinklų naudojimą ar kitas pramogas - pasiųskite juos velniop. Socialiniai tinklai yra vienas iš poilsio būdų, kuris leidžia atitrūkti nuo rimtų darbų ir grįžti prie jų po “restarto”. Aišku, jeigu tai daroma su saiku.

4. Maži apdovanojimai, mažos pergalės

Trumpai tariant, švęskite. Gavote naują svarbų klientą - pastatykite kolektyvui alaus. Užbaigėte numatytą planą laiku - išleiskite darbuotojus namo viena valanda anksčiau. Gavote kokį diplomą ar sertifikatą - pakabinkite matomoje vietoje, kad visi pasidžiaugtų. Gavote padėkos laišką - persiųskite jį kolektyvui, kad pasijaustų įvertinti. Versle neturi būti aplinkos “dirbam-dirbam-dirbam-savaitgalis”.

5. Suvalgykite varlę

Yra tokia labai žinoma metodologija “Eat that frog”, kuri teigia, kad skirstant darbus, reikia pradėti nuo pačių sudėtingiausių. Iš pat ryto reikia atlikti pačius nemaloniausius ir nekenčiamiausius punktus - vaizdžiai tariant, suvalgyti varlę. Taip, tai psichologiškai sunku - bet tuomet įvyksta keli dalykai: visų pirma, likusią dieną jaučiatės numetę naštą nuo pečių, tada galite laisviau ir su malonumu atlikti kitus darbus. Ir galiausiai didžiuojatės savimi, kad padarėte tai, ką galbūt seniai atidėliojote ar kas atrodė neįmanoma. Negi su tuo jausmu nekils motyvacija?

6. Galvokite apie savo klientus ir kolegas

Kad ir koks būtų verslas, tai vis tiek yra darbas su žmonėmis. Ar tai būtų jūsų klientai, ar kolegos, ar pavaldiniai, ar vadovai, ar investuotojai - jūs nesate vienas. Tai ir mąstykite šiek tiek plačiau ir kartais pagalvokite - ką jūsų daromas darbas gero atneš kitam žmogui. Pastatykite save į jo vietą - ar jis apsidžiaugs, jei viską atliksite tinkamai ir laiku? O kaip apsidžiaugs, jei atliksite greičiau ir geriau nei numatyta? O gal tai yra gyvybiškai svarbus klausimas, nuo kurio priklauso kažkas labai reikšmingo to žmogaus gyvenime?

Išvada - bet koks darbas turi prasmę

Labai maža dalis darbų yra beprasmiai ir rutininiai. Dažniausiai nešame naudą kitiems, tik apie tai nesusimąstome. Kiemsargis išvalo kiemą nuo sniego ir padeda žmonėms išvengti kritimų bei traumų, parduotuvės kasininkė leidžia žmonėms sutaupyti brangaus laiko ir nusipirkti kažką galbūt labai svarbaus, „Facebook“ kūrėjai padeda žmonėms pamatyti seniai nematytų draugų nuotraukas ir taip vėl suartėti. Jau nekalbant apie tokias profesijas kaip gydytojas ar policininkas - nuo jų tiesiogiai priklauso gyvybės.

Taigi, ar to užtenka, kad pasikrautumėte motyvacijos? Tada pirmyn prie darbų - nuverskite kalnus!