Individuali veikla: mokesčiai

Individuali veikla: mokesčiai (2)

Marius Kuitniauskas Marius Kuitniauskas parašė temoje „Individuali veikla“

Beveik kiekvienas, besiruošiantis pradėti individualią veiklą, anksčiau ar vėliau turi susidurti su mokesčių mokėjimu. Iš pirmo žvilgsnio mokesčiai gali atrodyti kaip sudėtingas ir painus dalykas, tačiau straipsnio eigoje įrodysime Jums, kad viskas nėra taip blogai, kaip atrodo.


Visą mokesčių „labirintą“ išties galima paaiškinti pakankamai paprastai. Vykdant individualią veiklą Jums reikės mokėti 3 mokesčius – PSD, GPM, VSD. Pakankamai painiai gali atrodyti jų skaičiavimas, tačiau visais atvejais čia galioja elementari matematika, su kuria nesunkiai susidorotų daugelis šeštokų.


Tad panagrinėkime mokesčius, kuriuos reikia mokėti individualia veikla užsiimantiems žmonėms – kada juos reikia mokėti, kam juos reikia mokėti bei kaip reikia skaičiuoti kiek mokesčių reikia mokėti.


Visų pirma, tai kas mėnesį Sodrai turėsite sumokėti minimalų PSD mokestį (90 litų), aišku, nebent jau esate draustas valstybės ar darbdavio.


Atėjus kalendorinių metų pabaigai, turėtumėte pradėti skaičiuoti savo gautą pelną. Būtent nuo šio žingsnio ir prasideda mokesčių skaičiavimas.


Sekantis dalykas, kurį reikėtų padaryti – apmokestintų pajamų skaičiavimas. Apmokestintas pajamas sudaro 70% visų Jūsų pajamų. Taigi, formulė paprasta – visos pajamos * 0,70 = apmokestintos pajamos. Tarp kitko - likę 30% yra priskiriami prie išlaidų.


Na, o dabar atėjo laikas skaičiuoti konkrečius mokesčius. Pirmasis – gyventojų pajamų mokestis, kuris sudaro 15% visų Jūsų apmokestintų pajamų. Vėlgi, formulė labai paprasta – apmokestintos pajamos * 0,15 = GPM, kurį reikės sumokėti valstybinei mokesčių inspekcijai.


Valstybinis socialinio draudimo mokestis skaičiuojamas šiek tiek sudėtingiau. Jį sudaro 28,5% nuo pusės Jūsų apmokestintų pajamų. Kad būtų paprasčiau – skaičiavimas toks – (apmokestintos pajamos/2) * 0,285 = VSD, kuris turi būti sumokamas Sodrai.


Taipogi, jeigu uždirbsite labai daug, metų gale Jums gali tekti papildomai sumokėti PSD. Metinis PSD skaičiuojamas paprastai – 9% nuo pusės apmokestintų pajamų. Paprasčiau tariant – (apmokestintos pajamos/2) * 0,09 = PSD. Tačiau nepamirškite, kad kas mėnesį Jūs jau ir taip mokate po 90 litų! Taigi apskaičiuotą PSD atimkite iš to, kurį jau ir taip mokėjote kas mėnesį. Elementariai – apskaičiuotas PSD – 864 litai. Jeigu skaičius gaunamas neigiamas, papildomai mokėti nieko nereikia, na, o jeigu gaunate teigiamą skaičių, tai turėkite omeny, kad šis skaičius reiškia pinigų sumą, kurią papildomai teks sumokėti Sodrai.


Apibendrinus visus individualios veiklos pagal pažymą mokesčius: minimalus PSD turi būti mokamas kas mėnesį. GPM, VSD, PSD turėtumėte pradėti skaičiuoti kalendorinių metų pabaigoje, o iki Gegužės 1 dienos deklaravę savo metines pajamas minėtus mokesčius turėtumėte sumokėti atitinkamoms institucijoms.


Natūralu, kad mokesčių mokėjimas iš pradžių gali pasirodyti kaip gana painus dalykas. Tačiau pasitelkus priimtinus informacijos šaltinius, nesunku suvokti, kad tai tikrai nereikalauja didelio mokslo ar pastangų – greičiau storos piniginės.

Apie autorių

Marius Kuitniauskas

Marius yra profesionalus tinklaraštininkas, rašantis verslo, el. komercijos, reklamos internete, SEO, turinio kūrimo ir kt. temomis. Šioje srityje jis dirba daugiau nei 12 metų, todėl turi, ką pasakyti, pasidalinti patirtimi ir žiniomis. Šiuo metu Marius vadovauja rašytojų agentūrai „Rašytojas.lt”, kuri užsiima įvairių tekstų internetui ir straipsnių rašymu.

Komentarai

Rašyti

Arūnas Mazalas Arūnas Mazalas

Ar galima mokėti individualios veiklos mokesčius kas mėnesį? Kokiu būdu?

Rytis Štreimikis Rytis Štreimikis

Labai aiškiai ir paprastai apie mokesčius. Klausimas: Iki kada reikia sumokėti mokesčius po deklaravimo?

Prisijunkite

Norėdami komentuoti, turite prisijungti arba užsiregistruoti.