1. Paslaugos.lt
  2. Blogas
  3. Kiti
  4. „Speak Up!“: efektyviausi ...

„Speak Up!“: efektyviausi netradiciniai būdai išmokti užsienio kalbos

Paskelbta 2019-01-14 , atnaujinta 2019-01-14

Tradiciniai kalbų mokymosi metodai – žodžių, gramatikos „kalimas“, intensyvus vieno vadovėlio studijavimas ir pan. – nebeatitinka šiuolaikinių kalbos mokymo standartų. Geriausių užsienio kalbų mokyklų mokytojų jau nebestebina, kai kursus lankyti pradeda žmonės, kalbos mokęsi nuo pradinių klasių, tačiau jos gerai taip ir neišmokę.

Todėl kalbų mokykla „Speak Up“ rengia mokymo metodikas ne tik pagal efektyviausius kalbos mokymo standartus, bet ir atsižvelgia į šiuolaikinių žmonių poreikius. Pastebima, kad sėkmingai mokytis padeda jauki atmosfera grupėse, sudominimas, bendraminčiai, kalbų mokymo derinimas su kita malonia veikla – bendravimu, filmais, renginiais ir t. t.

Vienas didžiausių iššūkių mokantis kalbos, kaip pastebi „Speak Up“ užsienio kalbų mokyklos direktorė Brigita Dimavičienė, yra pradėti bendrauti naująja kalba. Tad kalbų mokyklos tikslas yra „prakalbinti“ mokinius, sukurti jaukią atmosferą, padrąsinti juos nebijoti daryti klaidų ir kartu su mokytoju įveikti baimes, kurios labai dažnai užkerta kelią prabilti užsienio kalba

Anglų kalbos mokykla „Speak Up“
Anglų kalbos mokykla „Speak Up“

Kiek laiko prireikia išmokti užsienio kalbos?

Internete dažnai galime rasti skelbimų, kuriuose žadama, kad užsienio kalbos išmoksite per 7, 14 ar 30 dienų. Per tokį trumpą laiką įmanoma išmokti pagrindines gramatikos taisykles, iki kelių šimtų žodžių bei frazių, bet kalbos – tikrai ne. Maždaug 3–4 iš 10-ies kalbų mokyklų orientuotos į vadinamąjį greitąjį mokymą, skirtą žmonėms, kurie nori greitų rezultatų, bet ne mokytis ir juo labiau išmokti.

Anot kalbų mokyklos „Speak Up“ anglų k. mokytojos Monikos Karpavičiūtės, būtų sudėtinga žadėti, kad kalbos išmoksite per mėnesį, 10 ar 15 pamokų, nes kalbų mokymasis yra labai individualus procesas, žmonės nevienodai imlūs naujai informacijai, skiriasi jų gabumai. Vieni žmonės kalba net 10-čia užsienio kalbų, kitiems ir vienai kalbai išmokti gali prireikti kelerių metų. O ir nenaudojamos žinios pasimiršta, tad labai svarbu kartoti, ką išmokome.

Siekiant geresnių rezultatų, „Speak Up“ kalbų mokykloje mokomasi mažomis grupelėmis, mokymo programos parengiamos pagal individualius poreikius, pavyzdžiui, mokoma tik verslo kalbos ar bendravimo keliaujant po užsienio šalis, todėl mokymosi procesas optimizuojamas, sutaupoma laiko ir greičiau pasiekiama rezultatų. Anot M. Karpavičiūtės, užsienio kalbos mokytojų pareiga – stebėti, kaip mokiniui sekasi, ir nukreipti jį tinkama linkme: tai leidžia mokytis ir greičiau, ir efektyviau.

Individualus mokymas ar mokymasis grupelėse – kuris metodas geresnis?

„Mūsų kalbų mokykla prisitaiko prie mokinių poreikių: kalbos galima mokytis ir individualiai, bet dažnai į mokyklą kreipiasi poros, draugai, įmonės, investuojančios į darbuotojų kvalifikaciją, tad pamokos vedamos visam kolektyvui. Tai irgi savotiška motyvacijos priemonė“, – pasakoja B. Dimavičienė.

Mokytojas turi įsiklausyti, suprasti ir padėti mokiniui surasti jam tinkamiausius mokymosi būdus – vienam labiausiai patiks individualios pamokos, kitas greičiau kalbos paslaptis perpras būdamas tarp kitų besimokančiųjų. Suradus tinkamiausią metodiką, mokymasis virsta hobiu.

Daugelyje kalbų mokyklų mokiniai skirstomi į grupes, kurios gali siekti net 10 žmonių. Tačiau „Speak Up“ kalbų mokykloje maksimalus žmonių skaičius grupėje yra 4, nes tik tokiu atveju kiekvienam mokiniui galima skirti pakankamai dėmesio.

Anot M. Karpavičiūtės, tiek mokantis individualiai, tiek ir kalbų mokykloje, svarbu, kad mokinys su mokytoju rastų ryšį, pamokose jaustųsi jaukiai ir mokymasis nekeltų jokio diskomforto.

Kalbos mokymąsi paverskite pomėgiu: efektyviausi netradiciniai būdai mokytis užsienio kalbos

Labai dažnai kalbos mokymasis tampa žmogaus nauju pomėgiu, būdu turiningai praleisti laisvalaikį. Kalbų mokykloje mokiniai sutinka daug bendraminčių, turinčių tokį patį tikslą – įgyti žinių.

„Speak Up“, mokydami 7 užsienio kalbų, labiausiai orientuojasi į netradicinius mokymo būdus:

  • Rengiamos kalbų kavinės, kuriose žmonės bendrauja anglų k. (Netrukus planuojama organizuoti ir vakarus besimokantiems kitų užsienio kalbų.)
  • Besimojantieji kalbų drauge skaito literatūrą „Speak Up“ kalbų mokyklos rengiamuose knygų klubuose ir dalijasi įspūdžiais apie perskaitytus tekstus.
  • Mokykloje vyksta kultūros dienos ispanų ir vokiečių kalbomis.
  • Siekiant mokytis šnekamosios užsienio kalbos, mokytojai drauge su mokiniais žiūri serialus, filmus.
  • Rengiamos ir video pamokėlės, kuriuose aiškinami kokie nors keblesni ir sudėtingesni anglų, vokiečių, ispanų, prancūzų kalbų mokymosi momentai.
  • Mokymui bandoma pritaikyti įvairius dialogus, situacijas, pavyzdžiui, kai mokinys atsiduria parduotuvėje, oro uoste, kino teatre ir visur, kur jam gali prireikti bendrauti ta kalba.
  • Mokykloje įdiegta motyvacinė sistema – renkamas mėnesio studentas, ir kt.
Anglų kalbos mokykla „Speak Up“
Anglų kalbos mokykla „Speak Up“

Pirmasis sėkmingo mokymosi etapas – rasti motyvą, kodėl norime išmokti tos užsienio kalbos Prieš pradedant mokytis naujos kalbos, reikia rasti stiprų motyvą mokymuisi. Netiks tokio pobūdžio motyvai: kalba gražiai skamba ar mokausi, nes mokosi ir kiti. Reikia kur kas stipresnių motyvų, pavyzdžiui, noriu geresnių karjeros galimybių arba seniai svajoju pagyventi kitoje šalyje.

Lankant užsienio kalbos kursus, o ir po jų labai svarbus ir savarankiškas mokymasis. Pamokų metu „Speak Up“ mokytojai rekomenduoja mokymosi programėles, serialus, knygas ir t. t. Tačiau mokinys ir pats turėtų ieškoti terpių, kur galėtų tobulinti žinias. Tai gali būti susirašinėjimas su užsieniečiais, galbūt – bendravimas naująja kalba su šeimos nariais, muzikos klausymasis stengiantis suprasti prasmę, straipsnių skaitymas ir t. t. Kitaip tariant, greičiausiai kalbos išmoksta tie, kurie turi labai stiprią motyvaciją ir deda daug pastangų.

Apie „Speak Up“

„Speak Up“ – Vilniuje ir Kaune įsikūrusi jau ketvirtus metus veikianti kalbų mokykla, kurioje mokoma 6 užsienio kalbų – anglų, vokiečių, prancūzų, ispanų, rusų ir japonų. Mokykloje dirba energingi ir kompetentingi specialistai, kai kurie iš jų – užsieniečiai. „Speak Up“ kviečia mokytis vaikus jau nuo 4 m., moksleivius, suaugusiuosius, išvykstančiuosius dirbti svetur, įmonių darbuotojus, senjorus ir visus, kurie turi tikslą išmokti naujos kalbos. Kalbų mokyklos pagrindinė misija bei šūkis – „nebijok kalbėti, kalbėk drąsiai“ – užkoduoti ir jos pavadinime „Speak Up“.