Verslo liudijimas: mokesčiai

Verslo liudijimas: mokesčiai

Marius Kuitniauskas Marius Kuitniauskas parašė temoje „Verslo liudijimas“

Verslo liudijimas yra išduodamas privatiems asmenims, kuriems pajamų deklaravimas paprastai yra neprivalomas. Dėl to surinkti mokesčius būtų gana sudėtinga. Tuo tikslu viskas ir sutvarkyta taip, kad mokesčius dirbantysis pagal verslo liudijimą susimoka iš anksto.


Kaip tai suprasti? Labai paprastai. Kai ateinate pasiimti verslo liudijimo, VMI darbuotojas paprašo išvardinti datas, kada ruošiatės dirbti. Taip jis suskaičiuoja, kiek dienų per mėnesį dirbsite ir iš karto paskaičiuoja mokėtinus tris mokesčius:

1 mokestis

Už verslo liudijimą mokamas tam tikras mokestis, kuris priklauso nuo savivaldybės, kurioje dirbate, taip pat nuo veiklos. Visų veiklų mokesčius nustato savivaldybė ir perduoda vietos VMI skyriui, kuris šį mokestį ir surenka. Taigi, jei mėnesio verslo liudijimas kainuoja 1200 litų, reiškia vienos dienos verslo liudijimas kainuoja 1200/30 dienų = 40 Lt. Yra papildomų sąlygų skaičiuojant verslo liudijimo kainą, todėl geriausiai būtų tikslią sumą susižinoti vietos VMI skyriuje.

2 mokestis

Privalomasis Sveikatos Draudimas (PSD) yra mokamas SODRAI. Tai 9% nuo minimalaus darbo užmokesčio, kuris šiuo metu yra 1000 litų. Šis mokestis yra mokamas kas mėnesį nepriklausomai nuo to, kiek dienų dirbate, tad jo suma nesikeičia – 90 Lt.

3 mokestis

Valstybinis Sveikatos Draudimas (VSD) yra mokamas SODRAI. Tai 28,5% nuo pusės apmokestinamų pajamų. Jei pajamas laikysime 1000 litų minimalų atlyginimą, reiškia 28,5% bus skaičiuojama nuo pusės sumos – 500 litų. Taip mėnesinis VSD mokestis yra 142,5 Lt. Kadangi dirbate ne visas 30 dienų, skaičiuojamos tik darbo dienos, kurių paprastai yra 20, tad suma dar sumažėja. Bet kuriuo atveju VMI darbuotojas tiksliai paskaičiuoja mokėtiną sumą ir ją pasako, tad iš karto galite tas sumas susimokėti.

Kai susimokate išvardintus mokesčius, VMI darbuotojas atiduoda atspausdintą verslo liudijimą be eilės.

Jei „stovite“ darbo biržoje, verslo liudijimui taikoma nuolaida. Iš kitos pusės Darbo birža pašalpas moka tik už tas dienas, kai nedirbate pagal verslo liudijimą.

Kiekvienas asmuo turėtų deklaruoti savo pajamas. Kai deklaruosite už praeitus metus, privalėsite tam tikrame laukelyje įrašyti sumą, kurią gavote iš verslo liudijimu reglamentuojamos veiklos. Papildomų mokesčių sumokėti jau nereikės, nes mokėjote viską iš anksto. Beliks tik susitikrinti, ar visos sumos yra teisingos.

Yra viena sąlyga, kai reikia mokėti papildomus 15% Gyventojo pajamų mokestį. Jei dirbant su verslo liudijimu daugiau nei 10% visų klientų buvo juridiniai asmenys, teks papildomai susimokėti 15% nuo gautų pajamų. Šis mokestis ypač aktualus ir kūrybinėms profesijoms, kurių užsakovai daugiausiai yra įmonės, tad labiau apsimoka tokiu atveju pradėti dirbti pagal pažymą, kaip juridinis asmuo. Dėl to prieš pradėdami veiklą pagal verslo liudijimą gerai pasvarstykite, kas bus Jūsų klientai. Jei įmonės, akivaizdu, kad individualios veiklos pagal pažymą mokesčiai yra mažesni ir labiau verta rinktis kitą veiklos formą.

Apie autorių

Marius Kuitniauskas

Marius yra profesionalus tinklaraštininkas, rašantis verslo, el. komercijos, reklamos internete, SEO, turinio kūrimo ir kt. temomis. Šioje srityje jis dirba daugiau nei 12 metų, todėl turi, ką pasakyti, pasidalinti patirtimi ir žiniomis. Šiuo metu Marius vadovauja rašytojų agentūrai „Rašytojas.lt”, kuri užsiima įvairių tekstų internetui ir straipsnių rašymu.

Komentarai

Prisijunkite

Norėdami komentuoti, turite prisijungti arba užsiregistruoti.